HIINA 2016
08.-21.september 2016
Shanghai Turismifestivalil esindasime esmakordselt Eesti kultuuri.
Xianis ja Pekingis (ja ka Istanbulis) käisime turistidena.
Hiinas käisime koos rahvatantsuansambli "Kuljus" vilistlaste rühmaga (juhendaja Ülo Luht) ja Raplamaa Käru valla segarühmaga "Kärutajad".
Meie ühine reis toimus Eesti Europeade Komitee asjaajamisel.
vaata ka:
SHANGHAI 2016 TURISMIFESTIVALIL  
SHANGHAIS 2016 PEALE TURISMIFESTIVALI
PEKING 2016 JA SUUR HIINA MÜÜR

sisukord
 

XI´AN 2016 ja TERRAKOTA

peale ootamist ootesaalis saime lõpuks võimaluse koos sadade kohalikega "rünnata" oma rongi. Kuna meid oli peaaegu vagunitäis, siis õnneks tamburis trügima ei pidanud.
Esmaehmatus oli see, et oleme lahtiste ukseavadega platskaartvagunis. Aga ju see oli siis meie eelarvet arvestades mõistlik.
Ja nagu hiljem selgus, polnud sellest kellelgi probleemi.
Jüri Lepal oli sünnipäev ja küll vagunisaatja ikka imestas, kui talle hommikul igasugu taarat ära anti.

olemegi selles põnevas paigas, kus on läbi aastasadade hästi säilinud linnamüür ja kus on limmale veelgi kuulsust lisanud Terrakota sõdalased.
 Müür piirab vanalinna, mida varem tunti nime all Chang'an.
Chang'an oli Hiina pealinn 13-ne dünastia valitsemisaja jooksul, ning see oli pikka aega riigi kultuuri, majanduse ja poliitiline keskus.
Polegi siis mingi ime, et linn ahvatles ligi riigipöörajaid ja võimukukutajaid, ning et selle kaitseks ehitati tugevad kaitsemüürid.
Kuna peale saabumist Xi´ani jäeti meile vaba õhtupoolik, siis kes magas, kes käis pikemal ekskurseerimisel vanalinnas, kes huvitus ajaloost ja kes kaubandusest. Vaba voli.
 
Ühe 20.sajandi suurima arheoloogilise leiu peale satuti nii juhuslikult, et sama edukalt oleks see leid võinud jääda toimumata ja mine tea - vast alles sadade aastate pärast oleks järgmine juhus tekkinud.
1974.aastal kaevasid talunikud uue kaevu jaoks auku.
Nii nad sattusidki esimese sõdalase peale. Kusjuures nende kaev on kogu memoriaalterritooriumi sedavõrd servas, et vaid mõnikümmend sentimeetrit ja nad poleks midagi leidnud.
Nüüd teame, et terrakotast sõdalaste armee on loodud Hiina esimese imperaatori
Qin Shi Huang´i käsul (elas 259-210 enne m.a.).
Praeguseks on leitud enam kui 8000 skulptuuri kolmes maa-aluses kaevandis.
Ajaloolased arvavad, et kogu kompleksi ehitamisel oli ametis 700 000 töölist, kes pärast töö lõppu tapeti, et hoida selle ehituse saladust.
1974 avastati kompleks juhuslikult; 1979 avati esimene osa publikule
1987 kanti UNESCO kaitse nimekirja; 2011 on avatud kolm muuseumi hoonet


Xi'ani linnamüür on üks kõige paremini säilinud Hiina linnamüüre ja selle vundament valati juba Tangi dünastia aegu, aastatel 618 – 907.
Esimene Mingi dünastia keiser
 Zhu Yuanzhang, kes valitses maad aastatel 1328 kuni 1398, otsustas laiendada müüri.
Xi'ani linnamüür on 14 kilomeetrit pikk, umbes 12 meetrit kõrge ja 12-18 meetrit lai ja seda ümbritseb sügav vallikraav, mis tegi linna vallutamisest veelgi raskema ettevõtmise. Müüril on 120 meetriste vahedega kokku 98 vahitorni, mis torkavad muust müürist selgelt silma. Nutikalt ehitatud tornidest oli hea ümbrust vaadelda, ning nendes vahti pidavatel sõduritel polnud vaja enda julgeoleku pärast karta. Müüri kolossaalsed väravad näevad vägagi massiivsed välja ja kokku on neid neli : Anyuan, mis tähendab “igavest harmooniat ”, on põhjapoolne; Changle ehk “igavene õnn” paikneb idas; Yongning, “igavese rahu” värav on lõunas ning “harmoonia ja rahu” värav, Anding, läänes. Lõunapoolne Yongding'i värav on ehitud rikkalike kaunistustega, ja just selle värava kaudu võeti pidulike tseremooniate saatel vastu linna saabuvaid tähtsaid külalisi. 
   
Xiani linna üks sümboleid on 64,5 meetri kõrgune seitsmekorruseline Big Wild Goose pagood.
See budistliku arhitektuuri meistriteos on 1300 aastane.

Kuna Xian on ajalooliselt pika traditsiooniga ja päris suure moslemi kogukonnaga linn, siis loomulikult on siin ka mošee.
Kuid siin on ta eriline - ta on ehitatud hiina stiilis. Moslemi kogukond Xianis on umbes 20 000 inimest.
 
Mošee ümber on niinimetatud moslemite kvartal ja seal omakorda moslemite söögitänav.
   
Tahad või ei taha, kuid ka Xiani aeg on meie jaoks läbi ja läbi turvakontrolli pääseme ootesaali oma rongi ootama.

PEKING 2016 JA SUUR HIINA MÜÜR